kkv

Ateljégruppen

Träffar

Ateljégruppen träffas på tisdagar mellan kl.17-19.

Planerade datum under hösten är 
22/8

19/9

17/10

21/11

På månadsmötet tisdagen den 17/1 2023 lät Anki T oss prova på att teckna modell med långa strån som vi doppade i tusch. Det var både svårt och kul, det blev många skratt.

Workshop med Anki T
På månadsmötet den 15 februari 2022 fick Ateljégruppen prova på att laborera med former  i rött för att skapa rumslighet. 

Mönstrade papper
Inför workshop med collage var vi några från ateljégruppen som träffades och förberedde papper. Janne-Alise höll i aktiviteten. Med sig hade hon en burk ”klet” och en burk med saker för att göra mönster på våra papper. ”Kletet” vispades upp för att få bort klumpar och sen tog vi en sked av det och blandade med akrylfärg. Med bred pensel ströks den nu tjocka färgen ut på pappret. Sen kunde vi börja leka för att få till olika mönster. Resultatet kan du se nedan. 


Ateljén är ca 65 m2 med två fönster som ger dagsljus och fönstervägg in mot angränsande verkstad. 

Utrustning
I ateljén finns arbetsbord, ett antal stafflier och förvaringsmöjligheter, målarvask med gipsavskiljare.



Tillbaka till verkstäder >>
 













 





.



















Det tog tid för papperna att torka och då kom våra nyinköpta hårtorkar till pass. 
Recept på ”kletet” för den som vill prova:1 dl majsstärkelse och 1 dl vatten som rörs ut i en större behållare.
7 dl vatten kokas upp och hälls över majsvattnet och vispas ihop. Låt allt svalna.

Anna

Kontakt
Anki Tornberg
tornberg1@telia.com